Ofta på bloggen har det känts så maktlöst när vi vill varna och upplysa. För de man når är redan medvetna hundägare och hundintresserade.
Att nå andra än de redan vetgiriga är en stor utmaning – så vi får slå våra djurvänliga skallar ihop och ta upp stafettpinnen och försöka påverka så inga hundar lämnas i bilen i varmt väder. Och inte ens när det är molnigt.
Nu behöver alla visa initiativ och agera
Det svåraste som finns är att lyckas nå ut med viktig information till de icke redan intresserade. Tänker man inte så mkt på sin hund så läser man inte sånt här. Själv fastnar aldrig mitt öga på modebloggar för det angår inte mig – utan det är bara de redan frälsta som nås.
Så här ser vår bil ut nu. Någon gång på en parkering eller i trafiken kanske någon ges en viktig tankeställare?
Vår samarbetspartner Birgitta Jonsson läste att SKK kampanjar mot Hund i varm bil – med en uppmaning om att skriva ut deras varnande bilddokument om riskerna och hur varmt det blir i en bil när det är varmt väder och sedan sprida.
Problemet är att det krävs en färgskrivare. På svartvitt blir det inget vettigt av det.
Och storleken verkar vara A3 – större än A4 – vår vanligaste storlek i hemmaskrivare?
Men Birgitta, hon gick helt sonika till sin kommun och bad dem skriva ut ett antal exemplar av SKK:s skyltdokument och plastlaminera dem.
Kommunens reception ställde upp direkt. Egentligen borde landets kommuner gå ut dels med varningar för att lämna hunden i bilen i värmen – men även ta initiativ för att sätta upp – och även tillhandahålla anslag som privatpersoner kan sätta upp själva!
Sedan har Birgitta på eget initiativ satt upp dessa SKK-skyltar vid varuhus och andra ställen. Bra grej!
Anta utmaningen och skicka vidare uppmaningen om privata initiativ.
Alla kan inte göra allt. Men alla kan göra något.
Tillsammans kan vi påverka där det behövs som mest!
Skriv ut själva som vi gjorde, det är enkelt. Även en handskriven lapp på rätt plats, i bilen, vid butikers och köpcenters ingångar kan också rädda liv!
Och maila gärna foto på era initiativ hit, till hundcoachen Seth Sjöbloms blogg, men direkt till bloggredaktören victoria.q@live.com så vi kan lägga upp och visa hur livsviktigt vi tycker uppropet är att sprida.
/Med vänlig hälsning hundcoachen Seth Sjöblom, Birgitta Jonson, Victoria Q