Öka tillfredsställelsen vid matstunden med arbete


Tomma märgben blir stimulerande måltidsbehållare. Använd den vanliga hundmaten främst, vid normala måltidstillfällen.

Vissa kastar ut hundens foder på gräsmattan så hunden får söka. Det tilltalar hundens natur och stimulerar dem också mentalt då de får arbeta. Och de är så motiverade för det!

Öppet för många förslag!

Att göra matstunden mer intressant är bara positivt för hunden. Gå gärna en mil med hunden för den njuter av det. Men glöm inte – mental stimulans och arbete får hunden att använda hjärnan väldigt mycket. De blir även ofta tröttare efter mentala utmaningar. Bra att tänka på om ens långpromenadshund ändå inte förmår slappna av.

Ett mervärde av matningen

Vi fyller våra hundars råa Fodax-kött i de urätna tomma märgbenen och fryser i en påse, så det inte blir söligt i frysen. Spolar gärna benen under varmt vatten precis innan hundarna får dem, särskilt för vår lilla hund. 

Tina fryst kött – som vi gör med vårt småländska Fodaxfoder – i en glassbytta i kylen för att hålla bakterier borta, speciellt i sommartid eller blöt upp era matkulor och tryck in geggan i benen – låt gärna lite hänga utanför benet – och frys i en plastpåse. 

Tänk på at träkna ihop hela dagens kalorier

Det man ger hunden i så stor mängd bör vara den vanliga hundmaten som man vet gagnar hundens fysiska hälsa, även om en korvbit inblandad inte skadar.. 

Behåll gärna hundgodiset till speciella stunder. Vi använder sällan specialgodis, utan belönar med hundmatskulor istället. Håll igen lite på hundgodiset som nog inte är nyttigt nog för en hel måltid. Eller köp, gör hundbelöningsgodis av äkta produkter. Räkna av de kalorierna och tänk på hundens vikt och näringsintag.

Våra hundar älskar märgen i benen, men det får inte bli för mycket, eftersom hundar kan bli lösa i magen i olika grad. Våra får ca 4 äkta råa nötmärgben per vecka. Koka dem inte för då splittras de lätt! 

Vi köper påsar med svenska märgben på Willys för 30 spänn – de har minskat i pris från 50:-. Svenska köttprodukter känns viktiga om man är djurvän.

Sedan när de fått var sitt ben, så smiter 3,5-kilos vilja och 47-kilos Gunvald och snor varandras ben resten av kvällen.. Det verkar ha blivit deras egen lek?

Väldigt roande både för oss och dem. 

/Med vänlig hälsning hundcoachen Seth Sjöbloms hundfamilj

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s