Stressad hund – beskrivning av Bosse, som Seth hjälpt


Mail från ägaren efter Seth varit där: Min border terrier Bosse som du träffat en gång i Fritsla är mycket bättre. Lugnat sig avsevärt, men fixar ff inte hundarna på gården.

Däremot kan jag gå i Borås och Kinna nu, han reagerar på andra hundar men numera genom att söka kontakt med mig och vilja ha godis.

Jag ser dock ff tecken på stress vid möten. Han har dessutom haft några kramptillstånd, något uppfödaren tror vara bordersjukan. Det har dock försvunnit sen jag gick över till glutenfri kost.

Förut har han ju flippat på traktorer, cyklar, bullriga saker. Det gör han inte längre men nu när gräset blivit grönt vill han beta gräs. Något jag just nu jobbar på att inte låta honom göra det för det är definitivt något som ger honom stress. Äter han gräs och en traktor passerar kastar han sig efter den. Något han inte gjort sen i oktober.

En annan sak är att det ff är bara jag som kan gå med honom och det oroar mig mycket ifall jag skulle bli sjuk. Han kan gå med mig i stan men inte med min särbo Håkan eller nån annan.

Han regerar t ex ff med stress om en i flocken går åt ett annat håll. Så jag går helst med honom själv så han inte behöver ha mer än en människa i sinnet.

Med vänlig hälsning M och Bosse

2 svar till “Stressad hund – beskrivning av Bosse, som Seth hjälpt

  1. här tycker jag är intressant, och skulle kunna ingå i gruppen stressade/oroliga hundar med support

    Skickades från Outlook

    ________________________________

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s