Vilja tittar just nu på Djungelboken. Många datoranimerade apor o.s.v. och några riktiga djur. Hon är verkligen uppmärksam på djur på TV. Vet inte om hon uppfattar tecknad film som intressant dock, eller om hon skulle se djuren som ”platta” och inte levande?
Hur uppfattar era djur vad som händer i TV-rutan? Gunvald bryr sig inte.
Filmer med verkliga dresserade hundar skulle vilja nog älska. Men jag är lite tvehågsen, ungefär som att gå på cirkus med vilda djur. Mår hundarna bra som skådisar i Hollywoodtempo?
De brukar använda flera olika djur för samma roll om någon inte är i form eller de behöver byta ut om någon kanske vuxit för mycket. Har någon där koll på att djuren inte fostras och dresseras med våld och hård bestraffning, eller är det inte viktigt?
Samvetsdilemman. Filmerna finns att köpa begagnade på loppis – köper jag där stöder jag inte efterfrågan, tänker jag. Utan drar Hollywood vid näsan!
Mvh v