Fler djur omhändertas, ska det vara polisens ansvar sedan?


SvT skriver idag att: Polisen tar hand om allt fler djur

Men viken myndighet ska hantera fall då djur far illa? 

Polisen i Stockholm har en särskild Djurskyddsgrupp på 10 personer, men det verkar som att Polisen önskar att någon annan myndighet tar ansvaret och utför nödvändiga insatser.

Uppdatering: Minskade kostnader. Djurskyddsgruppen har ansvaret för att Polisen ska bli bättre på att driva in de höga kostnader som myndigheten har för uppstallning av omhändertagna djur.

Men Markström tror inte att frågorna helt kan lyftas från polisen. Vissa saker måste ligga kvar, eftersom det ofta rör sig om brott. Dessutom kan det bli både våldsamt och hotfullt när djur ska omhändertas. Djurskyddsinspektörer på landets länsstyrelser arbetar tillsammans med polisen vid i huvudsak fem tillfällen:

  • När Länsstyrelsens behöver hjälp att komma in hos person som har ett djur men inte är hemma.
  • När en person som har djur inte släpper in Länsstyrelsen, trots misstankar om att djur far illa.
  • När det behövs av säkerhetsskäl.
  • När Länsstyrelsen behöver stoppa fordon och kontrollera fordon.
  • När Länsstyrelsen eller polisen har fattat beslut om att omhänderta djur.

dods selfie

 ”Gunilla Schönberg på Södertörnspolisen i Stockholm tycker att man måste ta djurärenden på allvar. Det finns ju forskning som visar att om någon plågar djur så är inte steget så långt till att gå över till att göra illa människor.”
Ni känner kanske igen det från kriminalserier då en misstänkt person beter sig helt empatilöst och systematiskt skadat djur, ofta från tidig ålder och sedan ganska systematiskt har börjat skada människor?
På vår blogg tidigare, 2012, om just det:
Djurplågare blir människomisshandlare

Djur och kvinnor misshandlade av samme gärningsman.
Viktigt uppmärksamma att våld mot djur och människor ofta hänger ihop.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s